İletişim

11 Nolu Güzeloğulları Aile Sağlığı Merkezi 

Adres : Fatih Mh. Tuna Cd. No:30 Bergama/İZMİR

Telefon : +90 232 633 6408

 

Gebelik Takibi

Gebelikte Doktor Muayeneleri

 

·         Adet gününüz 10 gün geçtiğinde,idrar testi pozitif çıktığında ilk ziyaret yapılmalıdır. Çocuğunuzun kalp atışlarının görülebilmesi için 2 hafta sonra ikinci kez doktora gitmeniz gerekecektir.

 

·         Her şey yolunda ise 32’inci haftaya kadar ayda bir doktor ziyareti yapılır.

 

·         32-36 hafta arası 15 günde bir doktor ziyareti uygundur.

 

·         36’ ıncı haftadan doğumunuza kadar haftada bir doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.40 hafta olup doğum yapmamış iseniz gününüz geçtiğinden dolayı doğum gerçekleşene veya 42’inci haftaya kadar 3 günde bir doktor muayenesi yapılarak bebeğin sağlığı kontrol edilir.

 

·         42’inci hafta olup doğurmamış iseniz hastaneye yatıp doğumunuz planlanacaktır.

 

·         Doktorunuz sizde veya bebeğinizde bir problem tespit ederse muayene sıklıklarını ve sürelerini kendisi ayarlayacaktır.Bazen de gebelik seyri sırasında yapılması gereken tetkiklerin uygun zamanda yapılması için muayene zamanlarında ayarlamalar yapılması gerekebilir.

 

Adet günü 7-10 gün geçtikten sonra doktoruna başvuran anne adayına öncelikle gebeliğin tespiti için ultrasonografi ile bakılır.Gebeliğin varlığı tespit edildikten sonra gebelik yaşı hesaplanır. Gebelik yaşı hesaplanmasında cinsel ilişki ile yumurtanın döllendiği tarih değil, son adet tarihinin(SAT) ilk günü dikkate alınır!!!

 

Doktor tarafından uygulanacak perinatal takip planı özetle aşağıdaki tablodaki gibidir.

 

İlk Ziyaret

Gebeliğin tespiti, ultrasonografik inceleme ile gebeliğin rahim içerisinde olduğunun ve canlı olduğunun tespiti,
Hastanın aile ve kişisel sağlık problemleri ile ilgili öyküsünün alınması, kan sayımı, kan grubu tayini, idrar tetkiki, enfeksiyonlar ile ilgili kan tetkikleri (hepatit, toksoplazma), risk değerlendirmesi ve varsa riske yönelik tetkikler, gebe ve eşinin eğitimi.

12. Hafta

Büyümenin değerlendirilmesi,ikili test planı ve fetal ense kalınlığı ölçümü

14-16. Hafta

Büyümenin değerlendirilmesi, risk faktörleri varsa amniyosentez, üçlü test veya AFP planı

18-20. Hafta

Gebelik yaşının yeniden teyit edilmesi, doğumsal anomaliler yönünden ayrıntılı 2.düzey ultrason incelemesi

24. Hafta

Doğum ile ilgili bilgilendirme, fetal gelişimin değerlendirilmesi, gerekirse detaylı ultrasonografi tekrarı,şeker taraması

28. Hafta

Kan uyuşmazlığı varsa buna yönelik koruyucu tetkik ve tedavi, yapılmadıysa şeker yükleme ile diyabet taraması, kan sayımı tekrarı, Risk değerlendirmesinin tekrarı.

30-40 Hafta

Gebenin durumuna göre komplikasyonların gözlenmesi ve takiplerin planlanması, fetal iyilik halinin uygun yöntemlerle saptanması

41. Hafta

Gün aşımına yönelik plan,yakın takip ve risk bilgilendirilmesi

 

Aile Hekiminin Verdiği Hizmetler

Aile hekiminin görevleri nelerdir?

Aile hekimi, aile sağlığı merkezini yönetmek, birlikte çalıştığı ekibi denetlemek, hizmet içi eğitimlerini sağlamak ve Bakanlıkça yürütülen özel sağlık programlarının gerektirdiği kişiye yönelik sağlık hizmetlerini yürütmekle yükümlüdür. Aile hekimi, kendisine kayıtlı kişileri bir bütün olarak ele alıp, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri (gebe, loğusa, bebek, çocuk izlemleri, aşılama hizmetleri gibi) ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini verir, sağlığı geliştirici ve koruyucu hizmetler ile ana çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerini verir. Evde takibi zorunlu özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kişilere evde veya gezici/yerinde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi sırasında kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri, birinci basamak tanı, tedavi rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini verir, tanı ve tedavisi yapılamayan hastaları sevk eder, sevk edilen hastaların geri bildirilen muayene, tetkik, tanı, tedavi ve yatış bilgilerini değerlendirir. Gerektiğinde kişiyi gözlem altına alarak tetkik ve tedavisini yapar. Sağlık raporu, sevk evrakı, reçete v.s. belgeleri düzenler.

Aile sağlığı elemanının görevleri nelerdir?

Aile hekimine sağlık hizmetinin sunulması esnasında yardımcı olur. Aile hekimi ile birlikte ekip anlayışı içinde kişilere yönelik koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin sunulmasında ve kişilerin sağlık kayıtları ve istatistiklerinin tutulmasında görev yapar.

Doktorum Kimdir?

Işıl Kurtuluş Oğuz KÖROĞLU suatvesikalik
Dr. Işıl KURTULUŞ Dr. Oğuz KÖROĞLU Dr. Suat ÖNER
1965 yılında Bergama’da doğdu. İlk, orta öğrenimini Bergama’da tamamladı. Lise Eğitimini İzmir İnönü Lisesinde tamamladı. 1989 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1989 - 1990 yılları arasında Gaziantep’in Nizip ilçesinde zorunlu hizmetini yaptı. 1990 yılından beri Bergama ilçe merkezindeki sağlık kurumlarında hizmet vermektedir. 1964'de Samsun-Bafra'da doğdu.1980'de Bafra Lisesini bitirdi.1989'da Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.1989-1995 yıllarında Ağrı-Aydın-Samsun, 1995-2017arası Tekirdağ-Çorlu, 2017 İzmir-Buca olmak üzere T.C Sağlık Bakanlığı'na bağlı 1.basamak Sağlık hizmetlerinde Devlet memuru olarak çalıştı.Halen Nisan-2018'den itibaren İzmir-Bergama 11 nolu Güzeloğuları Aile Sağlığı Merkezinde Aile Hekimi olarak çalışmaktadır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi TIP fakültesinden mezun oldu. 2003-2016 yıllarında Afyon Dinar'da çalıştı.2016 yılında Bergama'da göreve başladı. 5 Eylül 2017'den beride 11 nolu Güzeloğulları aile sağlığı merkezinde Aile Hekimi olarak çalışmaktadır.