Gebelik Takibi

Gebelikte Doktor Muayeneleri

 

·         Adet gününüz 10 gün geçtiğinde,idrar testi pozitif çıktığında ilk ziyaret yapılmalıdır. Çocuğunuzun kalp atışlarının görülebilmesi için 2 hafta sonra ikinci kez doktora gitmeniz gerekecektir.

 

·         Her şey yolunda ise 32’inci haftaya kadar ayda bir doktor ziyareti yapılır.

 

·         32-36 hafta arası 15 günde bir doktor ziyareti uygundur.

 

·         36’ ıncı haftadan doğumunuza kadar haftada bir doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.40 hafta olup doğum yapmamış iseniz gününüz geçtiğinden dolayı doğum gerçekleşene veya 42’inci haftaya kadar 3 günde bir doktor muayenesi yapılarak bebeğin sağlığı kontrol edilir.

 

·         42’inci hafta olup doğurmamış iseniz hastaneye yatıp doğumunuz planlanacaktır.

 

·         Doktorunuz sizde veya bebeğinizde bir problem tespit ederse muayene sıklıklarını ve sürelerini kendisi ayarlayacaktır.Bazen de gebelik seyri sırasında yapılması gereken tetkiklerin uygun zamanda yapılması için muayene zamanlarında ayarlamalar yapılması gerekebilir.

 

Adet günü 7-10 gün geçtikten sonra doktoruna başvuran anne adayına öncelikle gebeliğin tespiti için ultrasonografi ile bakılır.Gebeliğin varlığı tespit edildikten sonra gebelik yaşı hesaplanır. Gebelik yaşı hesaplanmasında cinsel ilişki ile yumurtanın döllendiği tarih değil, son adet tarihinin(SAT) ilk günü dikkate alınır!!!

 

Doktor tarafından uygulanacak perinatal takip planı özetle aşağıdaki tablodaki gibidir.

 

İlk Ziyaret

Gebeliğin tespiti, ultrasonografik inceleme ile gebeliğin rahim içerisinde olduğunun ve canlı olduğunun tespiti,
Hastanın aile ve kişisel sağlık problemleri ile ilgili öyküsünün alınması, kan sayımı, kan grubu tayini, idrar tetkiki, enfeksiyonlar ile ilgili kan tetkikleri (hepatit, toksoplazma), risk değerlendirmesi ve varsa riske yönelik tetkikler, gebe ve eşinin eğitimi.

12. Hafta

Büyümenin değerlendirilmesi,ikili test planı ve fetal ense kalınlığı ölçümü

14-16. Hafta

Büyümenin değerlendirilmesi, risk faktörleri varsa amniyosentez, üçlü test veya AFP planı

18-20. Hafta

Gebelik yaşının yeniden teyit edilmesi, doğumsal anomaliler yönünden ayrıntılı 2.düzey ultrason incelemesi

24. Hafta

Doğum ile ilgili bilgilendirme, fetal gelişimin değerlendirilmesi, gerekirse detaylı ultrasonografi tekrarı,şeker taraması

28. Hafta

Kan uyuşmazlığı varsa buna yönelik koruyucu tetkik ve tedavi, yapılmadıysa şeker yükleme ile diyabet taraması, kan sayımı tekrarı, Risk değerlendirmesinin tekrarı.

30-40 Hafta

Gebenin durumuna göre komplikasyonların gözlenmesi ve takiplerin planlanması, fetal iyilik halinin uygun yöntemlerle saptanması

41. Hafta

Gün aşımına yönelik plan,yakın takip ve risk bilgilendirilmesi